Close

BİR REKLAM KAMPANYASI BÜTÇESİNİN NASIL TANIMLANIR

BİR REKLAM KAMPANYASI BÜTÇESİNİN ÖNEMİ

Bir reklam kampanyası düzenlemek, reklamları yayınlayıp kenarı çekilmek değildir. Daha detaylı bir çalışma gerektiren çok daha hassas bir işlemdir. Bir reklam kampanyasının bütçesini tanımlamak, amaçlara ulaşmadan gereksiz para kayıplarını önlemek için çok önemlidir. Çünkü o zaman bir yatırımdan değil, bir harcamadan bahsederdik.

BİR REKLAM KAMPANYASI BÜTÇESİNİN ÖNEMİ
BİR REKLAM KAMPANYASI BÜTÇESİNİN ÖNEMİ

Herhangi bir reklam kampanyasının amacı önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmaktır. Müşteri tabanını artırın, İnternet’ten daha fazla takipçi edinin veya yıl sonunda satış sayısını artırın. Bu, bir reklam bütçesinin önceki amaçlara göre tasarlanması gerekçelerinden biridir.

Önceden bir çalışma yapmadan reklamcılığa yatırım yapmaya karar veren herhangi bir şirket, zorunluluk olmadan para israf etme veya amaçlarına ulaşmak için gereksiz bir ekonomik miktar tahsis etme riski taşır. Dijital teknolojinin ortaya çıkışıyla birlikte, işletmelerin sonuçlara göre ödedikleri farklı bir reklamcılık yöntemi ortaya çıktı. Sizinde gereksiz harcama olmadan iyi bir reklam bütçesi oluşturmayı öğrenmenizin zamanı geldi.

İYİ BİR REKLAM BÜTÇESİ BELİRLEME ADIMLARI

Bir reklam kampanyasının mümkün olduğunca karlı ve etkili olması için, çok fazla bilgi toplamanız gerekir. Ne kadar çok veriye sahipseniz, çabalarınızı ortak bir iş hedefine daha iyi yönlendirebilirsiniz. Bunun için ve her şeyden önce , reklam, iletişim ve satış bölümleriyle önceden bir toplantı yapılması gerekir.

İYİ BİR REKLAM BÜTÇESİ BELİRLEME ADIMLARI
İYİ BİR REKLAM BÜTÇESİ BELİRLEME ADIMLARI

Bu toplantıda şunları oluşturmak önemlidir:

 • Hedef kitle ne olacak.
 • Şirketin zorlukları ve ihtiyaçları.
 • Kampanyanın başlatılacağı mesaj biçimi.
 • Reklamları yayınlamanın en etkili yolu.
 • Yatırılacak toplam bütçe tutarı.

Her reklam bütçesi aşağıdaki aşamaları içermelidir :

 1. Planlama.
 2. Detaylandırılması.
 3. Yürütme.
 4. Değerlendirme.

1.- ŞİRKETİN AMAÇLARI VE ÖNCELİKLERİ

Tüm çabaların nereye yönlendirileceğine bakılmaksızın hiçbir reklam bütçesi tanımlanamaz. Her şirket benzersiz olduğundan, diğer işletmelerin yatırım yaptıkları para miktarına bakmayın. Önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı, reklamlara yatırım yapmak istediğiniz para miktarına göre en iyi şekilde ayarlamanız için analiz edin. Uzmanlar bu konuda şirketlerin reklam gelirlerine % 12 ila% 20 arasında bir yatırım yapmaları gerektiğini tavsiye ediyorlar. Ayrıca, dijital çağın gelmesinden bu yana, bir reklam stratejisinin bütçesinin, pazarlama planında yer alan farklı harcama türlerini karşılamak için göz önünde bulundurması gerektiğini unutmayın.

2.- HEDEF PAZARINIZI KURUN

Bir şirket, farklı hedef türlerine göre birkaç reklam kampanyası tanımlayabilir . Tüm reklamcılık eylemleri aynı müşteri türüne yönelik değildir. Bu nedenle, reklam mesajımızın kime yönlendirileceğinin çok net olması önemlidir. Aksi takdirde, yatırımınızın beklediğiniz sonuçları vermemesi muhtemeldir. Bu nedenle, reklam bütçenizin doğrudan hedef kitlenizle alakalı olması gerektiğini unutmayın. Bu da zevklerinize, gereksinimlerinize, sınırlamalarınıza ve hatta satın alma tercihlerinize ilişkin ön incelemelerin yapılmasını gerektirir.

3.- DİJİTAL PAZARLAMA

Gerçek şu ki, şirketler, yalnızca televizyon, radyo veya basın gibi geleneksel medyaya güvenemezler. Pazarlama bütçeniz, dijital medya ile de yapılması gereken pazarlama eylemlerini içermelidir. Ve bugünlerde, şirketlerin çevrimiçi pazarlamaya ayırdıkları bütçe, reklam kampanyaları için toplam bütçenin% 40’ına ulaştı. Her yıl, satın alımlarını yapmak için ağı kullanan daha fazla tüketici olduğunu düşünürsek, oldukça mantıklı bir yüzde.

4.- EN ETKİLİ KANALLAR HANGİLERİDİR?

Bir reklam kampanyasının bütçesi, mesajınızı iletmek için seçilen kanallara da bağlı olacaktır. Örneğin, televizyon reklamlarının maliyeti, Facebook’taki reklamlarla aynı değildir. Bu bilgi doğrudan hedef kitlenizin tüketim alışkanlıklarına bağlı olacaktır.

Hangi televizyon kanallarının en uygun olduğunu veya hangi sosyal ağların izleyicimizin favorileri olduğunu seçin.

REKLAM BÜTÇESİNİ HESAPLAMAK İÇİN FARKLI YÖNTEMLER

İhtiyacınız olan tüm bilgilere zaten sahipsiniz. Hesap zamanı geldi. Sayı oluştururken, bir reklam kampanyası için kullanılacak toplam tutarı belirlemenize yardımcı olacak birkaç yöntem vardır:

 • REKLAM BÜTÇESİNİ HESAPLAMAK İÇİN FARKLI YÖNTEMLER
  REKLAM BÜTÇESİNİ HESAPLAMAK İÇİN FARKLI YÖNTEMLER

  Geleneksel yöntem: Reklamlara yatırım yapmak için gelirinizin bir yüzdesini ayırmaktan ibarettir. Kazandığınızdan daha fazla yatırım yapmamaya çalışın. Diğer iş ihtiyaçlarınızı karşılamanıza izin verecek bir miktar belirleyin.

 • Satış birimi başına yöntem: Bütçeniz, bir ürün veya hizmetin satışını teşvik etmek için harcayacağı para miktarına göre hesaplanır.
 • İzin verilen maksimum yöntem: Reklam bütçelerine maksimum bütçe uygulanır. Piyasada çok fazla deneyiminiz yoksa, bu yöntem pek tavsiye edilmez.
 • Görev ve amaçlara göre yöntem: Bu, risklerin azaltıldığı için titiz bir pazarlama planının hazırlanmasından başlayacağı için en çok önerdiğim sistemdir. Her bütçe kalemi belirli bir hedefe göre tanımlanır. Bu hedefe ulaşmak için gerçekleştirilecek reklam faaliyetleri, her birine tahsis edilecek parayı belirleyecektir.

Bir reklam bütçesi tanımlamak, paranızı boşa harcamamanıza yardımcı olarak şirketinizi daha büyük bir rekabet avantajına getirecektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir