Close

ARAMA MOTORU PAZARLAMASI NEDİR? SEM NEDİR?

ARAMA MOTORU PAZARLAMASI NE DEMEK?

Bir web sayfasının organik konumlandırmasını iyileştirmeyi amaçlayan teknik işlemler kümesidir. Bunun için hem planlanmış hem de doğal stratejiler ve ödeme teknikleri kullanılmaktadır.

ARAMA MOTORU PAZARLAMASI NE DEMEK?
ARAMA MOTORU PAZARLAMASI NE DEMEK?

SEO ve SEM Aynı çevrimiçi hedeflere ulaşmayı amaçlayan, ancak farklı yollar kullanan iki çevrimiçi pazarlama tekniğidir. Ancak, birçok kişi arama motoru pazarlamasını yalnızca Arama Motoru Pazarlaması ile yapması gereken bir şey olarak değerlendirir . Ve bizde tam olarak bu nedenle, esas olarak bu terime odaklanacağız.

SEM NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Arama motorları tüketiciler hakkında çok yararlı bilgiler sağlayan araçlardır. Kullanıcılar, şüphelerini çözmek, çevrimiçi satın almak, eğlenmek vb. için bunları sürekli kullanırlar. Anahtar kelimeler olarak kabul edilen terimler sayesinde, kişi istediklerini arar.

SEM NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?
SEM NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Sorun şu ki, arama aralığı o kadar geniş ve çeşitlidir ki, bir web sitesini tanıtmak için uygun bir dizi terim oluşturulması gerekmektedir. Bu arama motoru pazarlamasının asıl işidir. Kullanıcının markanın etkinliği veya ürünleri ile gerçekten ilgilenmesini sağlayan doğru kelime öbekleri ve ifadeleri seçmek çok önemlidir.

SEM NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

İnternet, modern işletmeler için en iyi vitrin haline geldi. Arama motorları, hedef kitleye ulaşmanın en iyi yolu. Bu nedenle, reklam ve pazarlamadaki çabaların çoğu, SEM konumlandırmasını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Arama motoru pazarlaması önemlidir, çünkü şirketlerin şunları yapmasına izin verir:

 1. Konumunuzu geliştirir.
 2. Kitlenizi daha iyi bölümlere ayırır.
 3. Dönüşüm sayısı arttıkça, daha fazla müşteri yakalarsınız.
 4. Marka imajını geliştirir.
 5. Web sitenize gelen trafiği artırır.
 6. Elde edilen sonuçları doğru ve gerçek zamanlı olarak ölçmenizi sağlar.
 7. Kampanya başlamadan önce bütçe belirlendiğinden, maliyetleri kontrol edersiniz.

SEM PAZARLAMA KAMPANYASI NASIL YAPILIR

Arama motoru konumlandırmamızı ödeme stratejileri yoluyla geliştirmek için, SEM’in uyguladığı prosedürün tamamını anlamak önemlidir. Bu, ücretli bir pazarlama stratejisi olmasına rağmen, tüm hedeflerinize ulaşılmasını sağlamak için dikkatli bir şekilde planlamanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir SEM kampanyasının başarılı olması için bu önemlidir:

 • Anahtar kelimeleri dikkatlice seçin. 
 • Dikkat çeken bir reklam için iyi bir metin yazın. Kullanıcının dikkatini çekmeliyiz.
 • SEM tarafından sunulan farklı seçeneklere değer verin. Diğer bir deyişle, tıklama başına daha fazla ödeme, gösterim, grup reklamları, vb.

SEM stratejisi ihtiyaçlarımıza ne kadar iyi adapte olursa, sonuç da o kadar iyi olur.

ŞİRKETLER İÇİN SEM PÜF NOKTALARI

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ve şüpheler sizi engelliyor. SEM stratejinizi daha iyi yönlendirmek için size bir dizi öneri ve püf noktası sunuyoruz:

 1. Kampanyalarınız için coğrafi hedeflemeyi kullanın: bu seçenek potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Aynı dili paylaşsanız bile, farklı yerlere birkaç kampanya yerleştirebilirsiniz. 
 2. Kampanya başına reklam grupları oluşturun: Kalite seviyesi, Google gibi arama motorları tarafından çok değerlidir. Bu seviye alakalı ve iyi düzenlenmiş reklamlarla elde edilir. Her biri için reklam metinleriyle eşleşen farklı anahtar kelimeleri hedefleyerek reklam gruplarını kullanın. Size, ilgisiz anahtar kelimelerden oluşan sonsuz bir listeye sahip tek bir reklam grubundan daha iyi sonuçlar verecektir.
 3. Anahtar kelime planlayıcısını kullanın : Anahtar kelime planlayıcısı , SEM pazarlama kampanyalarında çok kullanışlıdır. Tüm reklamlarınızın en iyi şekilde konumlandırılması için gerçekten işe yarayacak kelime öbeklerinin veya terimlerin gerçekten etkili bir yönüdür.
 4. Kampanyanızı Google Trendleri ile birleştirin: Google arama sayfasında ilgili aramaları kullanın ve hangilerinin en yüksek trafik hacmine sahip olduğunu belirlemek için bunları Trendler’e göz atın.
 5. Negatif anahtar kelimeler: Kampanyamıza olumlu bir şey katmayacak terimler vardır, bu nedenle kaçınmamız gereken terimler de önemlidir. Reklamlarınızda kullanmamak için negatif anahtar kelimeler seçin.
 6. Reklam rotasyonu: Bu, hangi reklamların en iyi sonucu verdiğini ve hangilerinin incelenmesi gerektiğini bilmek için iyi bir yoldur. Kampanyanızı optimize etmek, daha fazla tıklama almanıza olanak tanır.

Arama motoru pazarlaması, web konumlandırmasını iyileştirmek için en iyi stratejilerden biri olmaya devam etmektedir. SEO’dan daha kişiselleştirilmiş ve kısa vadede daha etkili bir ödeme seçeneğidir. Şirketinizin bu listelerde ilk sırada yer almasını istiyorsanız , SEM’e yatırım yapmayı düşünmeniz çok önemlidir .

Yakında web sitenizin Google gibi arama motorlarında nasıl konumlara yükseldiğini göreceksiniz. Reklam ve pazarlama, artık onlar eskisi gibi değil. İnternet, markamızı başarıya ulaştırmak istiyorsak göz ardı etmememiz gereken bütün bir değişiklik anlamına geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir